مهندسی علاوه بر فن یک هنر است...

پنجم اسفند، روز بزرگداشت مقام خواجه نصیر الدین طوسی و روز مهندس گرامی باد

مروری بر زندگی خواجه نصرالدین طوسی

جعفر محمد بن محمد بن حسن توسی، مشهور به خواجه نصیرالدین در ۵ اسفند۵۷۹ در توس دیده به جهان گشود.

خواجه نصیرالدین توسی شاعر، فیلسوف، متکلم، فقیه، دانشمند، ریاضی دان و منجم ایرانی سده هفتم است. کنیه‌اش «ابوجعفر» و به القابی چون «نصیرالدین»، «محقق طوسی»، «استاد البشر» و «خواجه» شهرت دارد.

از فعالیت های علمی او می توان به احیاء فلسفه مشایی (که پس از ابن سینا رو به افول بود)، ساخت رصدخانه مراغه، جمع آوری آراء و دیدگاه های کلامی شیعه، یکی از گسترش دهندگان علم مثلثات (که در قرن 16 میلادی کتابهای وی به زبان فرانسه ترجمه گشته است)، با اینکه بیش از 7 قرن از درگذشت خواجه نصرالدین طوسی می‌گذرد اما هنوز هم بسیاری از دستاوردهای علمی و آراء این دانشمند ایرانی قابل استفاده و استناد است.

به احترام این دانشمند بزرگ ایرانی 

یک دهانه آتشفشانی ۶۰ کیلومتری در نیم‌کره جنوبی ماه به نام خواجه نصیرالدین طوسی نام‌گذاری شده‌است. یک خرده سیاره که توسط ستاره‌شناس روسی نیکلای استفانویچ چرنیخ در ۱۹۷۹ کشف شد نیز به نام وی نامیده شده‌است.

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در تهران، رصدخانهٔ خواجه نصیرالدین طوسی تبریز و رصدخانه شامخای در جمهوری آذربایجان نیز به نام او نام‌گذاری شده‌اند.

در سال ۲۰۱۳ میلادی، پایگاه جستجوگر گوگل، به مناسبت هشتصد و دوازدهمین سالگرد تولد خواجه نصیرالدین طوسی، تصویری از وی در تارنمای خود گذاشت که در کشورهای عربی قابل دسترسی بود. به گفته بی‌بی‌سی، در این عکس بر ایرانی‌تبار بودن این دانشمند تأکید شده بود که واکنش‌هایی را در کشورهایی عربی در پی داشت.

در ایران روز ۵ اسفند سالروز تولد خواجه نصرالدین طوسی را روز مهندسی نام‌گذاری شده‌است.

در نظام سلامت کشور و بیمارستان ها نیز مهندسینی در رشته ها و گرایش های مختلف فعالیت دارد که حضور موثر آنها در «تیم سلامت» بسیار موثر است. مهندسان بهداشت محیط، بهداشت حرفه ای، ایمنی، تجهیزات پزشکی، مهندسی پزشکی، فیزیک پزشکی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، عمران و ...؛

امیدواریم با تلاش های مجدانه و بی وقفه این جامعه مهم و تأثیر گذار، موفقیت روز افزون و ارتقای جایگاه شغلی و هویتی جامعه مهندسی را در حوزه سلامت بیش از پیش شاهد باشیم و این روز را به جامعه مهندسی حوزه سلامت تبریک می گوییم.

 

در انتها یادی می کنیم از مفاخر و شهدای عزت آفرین مهندسی فیزیک و هسته ای که اقتدار و جایگاه جمهوری ایران اسلامی را در دوره معاصر به رخ جهانیان کشیده اند.

 

پژوهشگران و دانشمندان آنچه هست را کشف می کنند، مهندسان آن چه را نیست ایجاد می کنند؛

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *