گرامیداشت زاد روز مبارک مولی حسین بن علی (ع) و روز پاسدار

آغاز اعیاد شعبانیه با میلاد خامس آل عبا

گرامیداشت زاد روز مبارک امام حسین بن علی (ع) و روز پاسدار

حسین بن علی در مدینه به دنیا آمد و بنابر قول مشهور، تولد او در سال چهارم قمری بوده است. با این حال برخی تولد او را در سال سوم قمری دانسته‌اند. ولادت حسین بن علی، بنابر قول مشهور در سوم شعبان بوده است، ولی شیخ مفید در کتاب ارشاد، تولد امام سوم شیعیان را پنجم شعبان دانسته است.

ر گزارش‌های تاریخی شیعه و اهل سنت آمده است که پیامبر هنگام تولد او گریست و از شهادتش خبر داد. بر پایه روایتی در کتاب کافی، حسین(ع) نه از مادرش و نه از هیچ زن دیگری شیر نخورد.

نقل شده است که امّ‌فضل همسر عباس بن عبدالمطلب خواب دید که قطعه‌ای از بدن پیامبر در دامن او (ام فضل) گذاشته شد و پیامبر در تعبیر خوابش گفت که فاطمه پسری به دنیا خواهد آورد و تو دایه او خواهی بود و از همین رو وقتی حسین(ع) متولد شد، ام‌فضل دایگی‌اش را بر عهده گرفت. برخی منابع مادر عبدالله بن یقطر را نیز دایه امام حسین(ع) دانسته‌اند، ولی گفته‌اند حسین(ع) از هیچ‌یک از آن دو شیر نخورد.

در منابع اهل سنت آمده است که رسول خدا(ص) در میان اهل بیت خود، حسن و حسین(ع) را بیش از بقیه دوست داشت و این علاقه چنان بود که گاه با ورود آن دو به مسجد، خطبه‌اش را ناتمام می‌گذاشت، از منبر پایین می‌آمد و آنان را در آغوش می‌کشید. از پیامبر نقل شده است که محبت به این دو مرا از محبت به هر کس دیگری بازداشته است.

حسین(ع) در کنار دیگر اصحاب کساء در ماجرای مباهله حضور داشت و در هنگام رحلت پیامبر(ص) هفت ساله بود؛ از این رو او را در زمره واپسین طبقهٔ صحابه برشمرده‌اند.

در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) نقل شده است که می فرمایند:

«حسیْنٌ منّی و أنا منْه أحبّ الله منْ أحبّ حسیْنا»

«حسین از من است و من از حسین هستم. خدا هر که حسین را دوست بدارد، دوست دارد»

اینکه حسین (ع) از پیامبر اکرم (ص) است، بدلیل رابطه نسبی از جد به نوه واضح است، اما درباره اینکه من از حسین (ع) هستم، گفته شده است بدلیل آن است که این امام (ع) با جهاد و شهادتش از دین اسلام پاسداری نموده  آن را حفظ نموده است.

در جهت گرامیداشت زاد روز این امام همام و سید جوانان اهل بهشت، روز سوم ماه شعبان را «روز پاسدار» نامگذاری شده است.

جهت مطالعه بیشتر...

آقای مهندس  امیر عباس صبوری
تهیه کننده:

آقای مهندس امیر عباس صبوری

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *